نمایه
کشور جمهوری استونی به لحاظ موقعیت جغرافیایی در شمال شرقی اروپا واقع شده و از شرق با روسیه، از جنوب با لاتوی، از شمال با خلیج فنلاند و از غرب و جنوب غربی با دریای بالتیک همجوار می باشد.
پایتخت این کشور تالین بوده و شهر تارتو از شهرهای مهم آن بشمار می آید.
زبان استونیایی زبان رایج این کشور بوده، واحد پول آن کرون استونی می باشد و مسیحیت لوتران دین اصلی در این کشور به شمار می رود و در عین حال جوامع کوچکی از مسیحیت ارتدوکس، کاتولیک و . . . در این سرزمین وجود دارند.
ایمنی و امنیت
۱- جرائم خرد و خیابانی نظیر جیب بری، کیف قاپی و … در این کشور اتفاق می افتد بنابراین از تردد بعد از تاریکی و به تنهایی خصوصا در برخی مناطق شهر کالین ( کویلی، لاسنامائه و کاریورگ ) خودداری کنید.
۲- سرقت اتومبیل در این کشور به خصوص در مناطق غیر شهری به عنوان یک مشکل جدی مطرح بوده و بنابراین می باید درهای اتومبیل را همیشه قفل کنید و در صورت موجه شدن با حوادثی مثل پنچر شدن اتومبیل مراقب افرادی که به شما پیشنهاد کمک می نمایند باشید.
قوانین، آداب و رسوم
۱- قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روان گردان بسیار سخت گیرانه است.
۲- برای رانندگی در استونی می باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.
۳- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.
۴- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نزدیکترین کشور اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.
۵- استونی دارای قوانین سخت مهاجرتی است ولازم است درصورت سفر به این کشور دقت نمائید.اقامت شما از زمان درج شده در روادید تجاوز ننماید.
الزامات ورود و اقامت
۱- استونی از جمله کشورهایی است که در جمهوری اسلامی ایران دارای نمایندگی نبوده و بنابراین اتباع جمهوری اسلامی ایران برای سفر به این کشور می باید به نمایندگی آن در کشورهای دیگر مراجعه نمایند.
۲- با توجه به الحاق این کشور به اتحادیه اروپایی و لزوم تبعیت آن کشور از مقررات شنگن، قوانین مربوط به ورود و اقامت آن درحال تغییر است.