فنلاند

ایمنی و امنیت قوانین، آداب و رسوم الزامات ورود و اقامت بهداشت شرایط سفر و اطلاعات سودمند
——————————————————————————–
نمایه

کشور فنلاند در شمال اروپا قرار داشته و با کشورهای نروژ، سوئد ، استونی و روسیه همسایه میباشد. درمیان کشورهای نوردیک، دو کشور فنلاند و ایسلند دارای سیستم حکومتی جمهوری بوده و بقیه دارای نظام سلطنتی می باشند.

پایتخت این کشور هلسینکی و از شهرهای مهم آن اسپو ، تامپره، وانتا ، تورکو و اولو می باشد.

کشور فنلاند دارای ۳۳۸ هزار کیلومتر مربع مساحت و جمعیتی نزدیک به پنج میلیون و دویست هزار نفر بوده که از این میان اکثرا دارای مذهب مسیحی لوتران می باشند. زبان اصلی این کشور فنلاندی ۹۳ درصد و سوئدی ۶ درصد است و اتقوام سامی ، رومانیائی ، روسی و تاتار ساکن این کشور به زبان خود صحبت می کنند. واحد پول این کشور یورو می باشد.

ایمنی و امنیت

-۱ آمار جرایم در سطح شهرهای فنلاند نسبتا پائین است ولی این بدان معنی نیست که هموطنان در حفظ و نگهداری اموال و مدارک مسافرتی دقت نداشته و بدون رعایت احتیاط در سطح شهر رفت و آمد نمایند. جیب بری، سرقت پول و گذرنامه و دیگر جرائم خرد خصوصا در فصل تابستان و در محل های بازدید جهانگردان اتفاق می افتد.

قوانین، آداب و رسوم

۱- قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روان گردان بسیار سخت گیرانه است.

۲- برای رانندگی در این کشور می باید گواهینامه فنلاندی یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

۳ -به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

۴ -چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

۵ -فنلاند دارای قوانین سخت مهاجرتی میباشد. درصورت سفر به این کشور نباید بیش از مدت تعیین شده در ویزای این کشور، در این کشور اقامت داشته باشید.

الزامات ورود و اقامت

۱ -در کشورهای عضو پیمان شنگن و از جمله فنلاند، قانون شنگن حاکم است و بر این اساس صدور روادید خصوصا برای اتباع کشورهای آسیائی با تاخیر و حساسیت بیشتری انجام می پذیرد.

۲ -صدور وتحصیل روادید به دو صورت انجام می شود:

الف: دریافت دعوت نامه از سوی اقوام فرد متقاضی روادید که به صورت قانونی در این کشور اقامت دارند و در صورت لزوم وی را از نظر مالی پشتیبانی خواهند نمود.

ب: فرد تقاضای خود را شخصا یا از طریق آژانس های مسافرتی به نمایندگی این کشور در تهران ارائه کرده و نمایندگی فنلاند پس از احراز شرایط عمومی، تمکن مالی و عدم سوء پیشینه متقاضی در بانک اطلاعات اتحادیه اروپا در این زمینه و با اخذ گرو (سند منزل و…) برای فرد روادید مورد درخواست را صادر خواهد نمود.

۳ -هموطنان در صورت تحصیل روادید شنگن می توانند به تمام کشورهای عضو اتحادیه مسافرت نمایند و در این خصوص با مشکل مواجه نخواهند شد. لازم به ذکر است چنانچه دولت فنلاند با صدور روادید شنگن فردی مخالفت نماید یا فرد را پس از ورود به این کشور به دلائلی اخراج نماید، فرد مذکور با توجه به همکاری های اطلاعاتی دول عضو اتحادیه اروپا در قالب سیستم Euro Doc از سفر به دیگر کشورهای عضو این پیمان محروم خواهد بود.

۴ -صدور روادید جعلی برای سفر به اتحادیه اروپا از جمله مواردی است که در حال حاضر رایج می باشد و بر این اساس ضروری است حتما در انتخاب شرکت مسافرتی با سفارت این کشور در تهران مشورت نمائید.

۵- حداقل زمان لازم برای تحصیل روادید دو ماه می باشد که ضروری است مدت تعیین شده در برنامه ریزی مورد توجه قرار گیرد.

توضیح:

شنگن عنوان توافقات میان تعدادی از کشورهای اروپایی است که با هدف کنترل بهتر مرزی و همکاری در این رابطه به امضا رسیده است این کشورها عبارتند از آلمان، اتریش، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند و یونان. گفتنی ایست در این میان دولت ها نروژ و ایسلند بدون اینکه در عضویت اتحادیه اروپایی باشند ولی از مقررات شنگن تبعیت می کنند و بالعکس انگلستان علیرغم عضویت در اتحادیه اروپایی متعهد به مقررات شنگن نمی باشد. این دولت ها بر اساس مقررات شنگن ضمن تسهیل تردد اتباع خود در محدوده شنگن، ورود و خروج اتباع خارجی را نیز به این محدود به صورت مشترک مدیریت می نمایند.

لازم به ذکر است علاوه بر کشورهای فوق، ده کشور استونی، اسلواکی، اسلوونی، جمهوری چک، قبرس، لتونی، لهستان، لیتوانی، مالتا و مجارستان که در تاریخ ا می ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه در آمده اند موظف هستند مقررات شنگن را در قوانین ورود و خروج خود وارد نمایند.

بهداشت

۱ -بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد

هپاتیت A

انسفالیت (تورم مغزی(

۲ -امکانات بهداشتی، تجهیزات بیمارستانی، دارو و درمان در کشور فنلاند مناسب و در همه بخش ها و شهرستان ها در دسترس میباشد. مشکل اساسی در این زمینه هزینه بالای دارو و مراحل مختلف درمان است که در این خصوص توصیه می گردد در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد.

۳ -لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید.

۴ -با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.
- ۵ سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب (ترجیحا آب بسته بندی) دقت نمائید.

۶ – جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانید به سایت بهداشت جهانی: www.who.int/countries/en/ مراجعه نمائید.

شرایط سفر و اطلاعات سودمند

۱ – کشور فنلاند از سیستم حمل و نقل خوبی برخوردار بوده و تردد در شهرها توسط تاکسی، اتوبوس، قطارهای زیر زمینی و رو زمینی و بعضا از کشتی های مختلف در آبهای داخل شهر و بین جزائر به ویژه برای گردشگران و به منظور تفریح استفاده می شود. جاده های بین شهری این کشور از شرایط خوبی برخوردار میباشد. در مسافرت های بین شهری و حتی بین کشورهای همسایه علاوه بر هواپیما از کشتی های پیشرفته نیز استفاده میشود. گفتنی است کشور فنلاند در زمینه ساخت کشتی های غول پیکر معروف میباشد.

۲- کشور فنلاند در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای سردی میباشد. این کشور دارای زمستانهای طولانی و تابستانهای کوتاه میباشد.

۳- در بدو ورود به این کشور چنانچه درهلسینکی اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.

۴- درخصوص خرید ازفروشگاههای بزرگ این کشور توصیه میگردد تا هنگام خروج نهایی از فروشگاه، رسید خرید را دراختیار داشته باشید تا درصورت کنترل امنیتی و تقاضای رسید بتوانید آن در اختیار مأمورین فروشگاه قرار دهید.

۵ -چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید