آب‌گذر وانویتلی ایتالیا

آب‌گذر وانویتلی
آب‌گذر وانویتلی (به ایتالیایی: (Acquedotto di Vanvitelli یا آب‌گذر کارولین (به ایتالیایی: (Acquedotto Carolino، آب‌گذری واقع در کشور ایتالیاست که برای تأمین آب مورد نیاز کاخ سلطنتی کسرتا موسوم به رجیا دی کسرتا و مجموعهٔ سن لیوچو از طریق آب‌های چشمه‌های فیتزو در کوهپایه‌های تابورنو در منطقهٔ بوچانو در مسیری ۳۸ کیلومتری که بیشترش از زیر زمین می‌گذشت ساخته شد.
کار ساخت آب‌گذر وانویتلی در مارس ۱۷۵۳ به فرمان کارلوس سوم، پادشاه اسپانیا، ناپل و سیسیل با طرحی از لوئیجی وانویتلی، مهندس و معمار ایتالیایی که نام آب‌گذر نبز برگرفته از نام اوست آغاز و این سازه در ۷ مهٔ ۱۷۶۲ افتتاح گردید.

ارزشمندترین بخش این آب‌گدر از نظر ویژگی‌های معماری بخشی ۵۲۹ متری به ارتفاع ۵۵٬۸ متر در مرتفع‌ترین قسمت از جنس توفا است که به‌سبک آب‌گدرهای روم باستان و در سه ردیف متشکل از چندین طاق ساخته شده‌ و به‌خوبی نیز تا به‌امروز حفظ شده‌است. این بخش از سازه که بر روی واله دی مادالونی کشیده‌شده و مونته لوگانو در شرق را به مونته گارزانو در غرب متصل می‌سازد در سال ۱۹۹۷ همراه با کاخ و پارک سلطنتی کسرتا و مجموعهٔ سن لیوچو در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

 

آسیزی ایتالیا

آسیزی
آسیزی(به ایتالیایی: Assisi) یک شهر و ناحیه در منطقه پروجا در استان اومبریا است. این شهر زادگاه فرانسیس آسیزی بنیان‌گذار فرقه فرانسیسکن می‌باشد.

 

آگریجنتو ایتالیا

شهر آگریجنتو
شهر آگریجنتو (به ایتالیایی: Agrigento) با جمعیت ۵۹٬۱۵۲ نفر در ناحیه سیسیل در کشور ایتالیا واقع شده‌است.

 

آلبروبلو ایتالیا

آلبِروبِلو
آلبِروبِلو (به ایتالیایی: Alberobello) شهر و کمونه‌ای کوچک در استان باری در آپولیای ایتالیاست که بنا بر سرشماری انجام‌گرفته در دسامبر ۲۰۰۷، ۱۱ هزار نفر سکنه دارد. شهرت آلبروبلو برای سازه‌هایی موسوم به ترولو است. ترولو که در جمع ترولی نامیده می‌شود کلبه‌های سنتی آپولیایی از جنس سنگ و با سقف‌هایی مخروطی‌شکل است. این ترولوها از سال ۱۹۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته‌اند.

 

اقامتگاه‌های خاندان سلطنتی ساووی ایتالیا

اقامتگاه‌های خاندان سلطنتی ساووی
اقامتگاه‌های خاندان سلطنتی ساووی، مجموعه‌ای از بناهای متعلق به خاندان ساووی در استان‌های تورین و کونیو واقع در ناحیهٔ پیدمونت در شمال ایتالیاست. این مجموعه در سال ۱۹۹۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بنای کولیزیوم

بنای کولیزیوم : در شهر رم واقع است که در سال شصت میلادی به دستور وسپاسیان ساخته شده ” این بنا تاریخچه عجیبی داشته است . این بنای شوم مدتی کشتارگاه بی گناهان بوده و سپس به یک قلعه مخوف تبدیل شده است و سپس زمانی که طاعون به این سرزمین حمله کرد به یک بیمارستان تبدیل شد و سر انجام در قرون وسطی به سالن تئاتر مبدل شده و در زمان ناپلئون به صورت اصطبل درامد و اکنون محل تماشای جهانگردان شده است . این بنا در قرون وسطی دو در داشته ” یک در زندگی و در دیگر مرگ نام داشته است . در حال حاضر هم بازدید کنندگان از در زندگی وارد و از مرگ خارج می شوند.

پله های اسپانیا

پله های اسپانیا عریض ترین و طویل ترین پلکان کل اروپاست. این پله ها میدان Trinita dei Monti را به میدان اسپانیا پیوند می دهند. تعداد پله ها ۱۳۸ عدد است و بین سال های ۱۷۲۵–۱۷۲۳برای نزدیک کردن سفارت اسپانیا به منطقه ی مقدس واتیکان(The Holy See) ساخته شده اند.

امروزه پله های اسپانیا در ایام مختلف سال، میزبان برنامه های گوناگون است. مثلاً در ایام کریسمس، نمایش خاصی در آن اجرا می شود، در ماه مه آن را پر از گل های آزالیا می کنند و گاهی تبدیل به محل فروش انواع گل ها می شود. برتولوچی از این محل در یکی از فیلم هایش استفاده کرده و باب دیلن یکی از ترانه هایش را برای این پله ها سروده. در ۱۹۸۶ اولین رستوران مک دونالد ایتالیا در نزدیکی این پله ها گشایش یافته و اولین اعتراضات به Fast Food و طرفداری از Slow Food در اینجا شکل گرفته…اعتراضات مدنی هم در این پله ها به اشکال مختلف هنری بارها نشان داده شده اند…

                 

پمپئی ایتالیا

پمپئی
ویرانه‌های پمپئی در نزدیکی ناپل در ایتالیا واقع شده‌است. در آن آثاری از بناها و مردم شهر باستانی پمپئی که بر اثر آتشفشان وزوو ویران شده به چشم می‌خورد. پیش از این تصور می‌شد مردم این شهر به خاطر گازهای سمی حاصل از آتش فشان کشته شده‌اند اما پژوهشهای دیگر نشان داد آنها به خاطر حرارت بالا جان باخته‌اند.برخی دیگر نیز بر پایه نامه‌هایی که ۲۵ سال پس از این ماجرا نوشته شده به این نتیجه رسیدند که مردم به خاطر استشمام خاکسترهای آتش فشان خفه شده‌اند.این شهر پس از آتش فشان زیر ۴ تا ۶ متر خاک و خاکستر به مدت ۱۵۰۰ سال مدفون شد.این شهر به صورت کاملا اتفاقی در سال ۱۵۹۹ میلادی کشف شد.این شهر تاریخی که جزو میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود با بیش از دو میلیون و پانصد هزار بازدید کننده در سال یکی از جاذبه‌های مهم ایتالیا محسوب می‌شود.